• „Poprawa jakości kształcenia w Żarsko-Żagańskim Obszarze Funkcjonalnym”

        • W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego rozpoczęły się w naszej szkole zajęcia realizowane w ramach projektu „Poprawa jakości kształcenia w Żarsko-Żagańskim Obszarze Funkcjonalnym”. Do udziału w projekcie wskazano uczniów 10 gimnazjów z województwa lubuskiego zlokalizowanych na obszarze  Żarsko-Żagańskiego Obszaru Funkcjonalnego, w tym  naszego Gimnazjum. Projekt ten  polega na stworzeniu warunków do nauczania przedmiotów przyrodniczych (fizyki, chemii) i matematyki opartych na metodach eksperymentu oraz języków obcych, poprzez doposażenie pracowni szkolnych oraz kształcenie i rozwijanie kompetencji kluczowych w zakresie przedmiotów przyrodniczych, matematyki i języków obcych. Uczniowie biorący udział w projekcie zostali także objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną oraz doradcy zawodowego.  W naszym Gimnazjum realizowane są zajęcia: Młody Inżynier Przyrody– laboratorium chemiczne, Młody Inżynier  Przyrody– laboratorium fizyczne, Młody Inżynier – laboratorium matematyczne, Młody Inżynier – laboratorium językowe, Gimnazjalna Akademia Przedsiębiorczości oraz Razem Łatwiej – wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. W zajęciach bierze udział łącznie 60 uczniów klas II i III gimnazjum. Odbywają się one w poniedziałki i wtorki  od godziny 14:10 do 15:40.

          Młody Inżynier Przyrody– laboratorium chemiczne

          Uczniowie uczestniczący w zajęciach przeprowadzali doświadczenia dotyczące roztworów wodnych np.: określanie pH, wykonywali roztwory o określonym stężeniu; sprawdzali jak można przyśpieszyć reakcje oraz jakie są ich objawy. Na zajęciach wykonywali modele atomów, swoje wiadomości utrwalali m.in. grając w gry dydaktyczne (planszowe) dotyczące zagadnień z chemii.

            

           

            

           

          Młody Inżynier Przyrody– laboratorium fizyczne

          Doświadczenia z zakresu fizyki przeprowadzane na tych zajęciach dotyczyły wyznaczania gęstości ciał stałych i cieczy; zjawiska elektryzowania się ciał; wykorzystania iskry elektrycznej; zasad działania butelki lejdejskiej; pomiaru natężenia i napięcia prądu oraz obliczania oporów elektrycznych.

          .  

          Młody Inżynier – laboratorium matematyczne

          Podczas tych zajęć uczniowie aktywnie odkrywają własności matematyczne. Udowadniali doświadczalnie między innymi Twierdzenie Pitagorasa. Następnie wykorzystali znane własności w obliczeniach praktycznych np.: związanych z obsiewaniem i nawożeniem pola lub ogrodzeniem działki. Innym razem uczniowie dowodzili jak wyznaczyć wysokość w trójkącie równobocznym oraz zależności w trójkątach o kątach 90°, 60°, 30°. Uzyskane w ten sposób wnioski wykorzystali w obliczeniu wysokości drzew.

          Graficzna interpretacja Tw. Pitagorasa

                     

           

            

           

          Młody Inżynier – laboratorium językowe

          Uczestniczący w zajęciach językowych wykonują ćwiczenia leksykalno-gramatyczne z języka angielskiego. Rozwijają słownictwo, poznają kulturę i tradycje krajów anglojęzycznych. Poprzez udział w zabawach językiem obcym kształtują poczucie własnej wartości oraz poprawiają kompetencje językowe w zakresie mówienia, pisania, czytania i słuchania. Zajęcia językowe przygotowują uczniów również do korzystania z platform edukacyjnych oraz metod i narzędzi edukacji interaktywnej. 

            

           

          Gimnazjalna Akademia Przedsiębiorczości

          Zajęcia z przedsiębiorczości rozpoczęły się od integracji grupy uczestników, wzajemnego poznania się, poznania swoich możliwości, umiejętności oraz określania siebie. Następnie doskonalenia umiejętności nazywania własnych emocji oraz uczuć wobec innych osób. Poznawania rodzajów komunikacji interpersonalnej: werbalnej i niewerbalnej. Podczas tych zajęć uczniowie analizowali też rynek pracy, przeglądali ogłoszenia o zatrudnieniu, poznawali zasady ubiegania sie o pracę - pisali cv, list motywacyjny, poznawali zasady przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej. Zastanawiali się "Jak założyć własną firmę?". Dowiadywali się jak i gdzie złożyć odpowiednie dokumenty, aby zarejestrować własną firmę oraz jakie dokumenty są wymagane w tym celu.

            

           

          Razem Łatwiej – wsparcie psychologiczno-pedagogiczne

          Podczas zajęć z pomocy psychologiczno-pedagogicznej podejmowane są działania z zakresu samopoczucia uczestników w celu wyboru  trafnych decyzji, w tym wyboru polisensorocznych metod przyswajania wiedzy. Podejmowane są również tematy związane ze zgubnym skutkiem wszelkiego rodzaju uzależnień. Uczymy się asertywności, empatii i zachowań zgodnych z przyjętymi normami społecznymi.

          /

    • Kontakty

      • PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W TOMASZOWIE
      • 505352477
      • ul. Leśna 1 68-114 Tomaszowo Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych